top of page

Základní rady pro rodiče

Co dělat, když....


Vážení rodiče,


sepsaly jsme pro Vás a Vaše děti několik rad a tipů, co dělat při nejběžnějších onemocněních a potížích, kdy si poradíte sami doma a kdy je potřeba jet k lékaři.

Horečka
• měříme v podpaží nebo v zadečku ( při měření v zadečku odečteme od výsledku 0,5 stupně) popř. bezdotykovým teploměrem na čele.

 

• Za horečku považujeme teplotu přesahující 38 st.C. Mezi 37 – 38 st.C je zvýšená teplota.

Srážení horečky:
 

• Léky: Srážení teploty - Nurofen sirup, Panadol sirup, Panadol čípky, Nurofen čípky, u starších dětí Ibalgin200 , Ibalgin 400, Paralen 500. Srážíme teplotu nad 38 - 38,5 st.C . Nižší teplotu není třeba srážet - imunitní systém teplotou bojuje proti infekci. Při srážení teploty se vždy řídíme doporučeným dávkováním na obalu léků, nebo můžeme počítat 60 mg ( v případě Panadolu, Paralenu – paracetamol ) na každé kilo tělesné hmotnosti a den - dělené do 4 dávek ( vždy po 6 hodinách) a 30 mg ( v případě Nurofenu, Ibalginu - Ibuprofen) na každé kilo tělesné hmotnosti a den, rozdělené do 4 dávek ( opět po 6 hodinách).


Příklad: dítě vážící 10 kg :
Panadol, Paralen: 10x 60 mg = 600mg na den, 600 mg : 4 = 150 mg léku po 6 hodinách ( 4x denně)
Nurofen, Ibalgin: 10x 30 mg = 300 mg na den, 300 mg : 4 = 75 mg léku po 6 hod. ( 4x denně)


! pozor, při tomto výpočtu je nutné se podívat, kolik mg obsahuje 1 ml sirupu/ 1 čípek a dle
toho provést výpočet.


V případě častých vzestupů teploty nad 38,5 st.C, za méně než předepsaných 6 hodin můžeme střídat Nurofen a Panadol a to již po 3 hodinách. Vždy dodržujeme maximální možnou celkovou denní dávku obou léků a tu nepřekračujeme.


• Fyzikální chlazení:

pokud horečka nedostatečně poklesla nebo pokud preferujete přírodní postupy, můžete využít fyzikální chlazení. Chladíme buď zábalem - studený mokrý ručník a přes něj teplá deka, po dobu 10 - 20 minut, lze opakovat. Nebo pomůže i vlažná sprcha, či vkládání ledu zabaleného do utěrky či pytlík s mraženou zeleninou nad velké tepny - na zápěstí, do třísel, na krk.

➔ Když horečka dobře reaguje na podané léky či na fyzikální chlazení, dítě je po poklesu čilé, relativně jí a pije, močí, nemá vyrážku, hraje si a není podivně bledé či apatické, nezvrací, pak lze bez obav vydržet doma 2 - 3 dny. Naopak, při delším trvání horečky, apatii, bledosti, obtížnému srážení, zvracení a omítání tekutin, spavosti je návštěva lékaře nutná.

POZOR! - Miminko do 6 měsíců věku s teplotou nad 38 stupňů jakéhokoli původu patří k lékaři ihned! - po předchozí tel. domluvě

Rýma
• Neléčená trvá týden, léčená 7 dní :-)
• řadí se k lehkým virovým onemocněním, s kterým si poradíte doma.
• U kojenců a malých dětí - je potřeba především důsledně odsávat rýmu odsavačkou.


Nejlepší postup je před odsátím nastříkat do nosu dítěte mořskou vodu - např. Sterimar sprej, a chvíli počkat, až se hlen zkapalní, pak pořádně odsát. Po odsátí můžete ještě stříknout do každé nosní dírky Nasivin nebo Olynth sprej pro kojence ( nebo pro malé
děti do 8 let) - ten udrží sliznice volné a dítě tak může volněji dýchat. Odsávání je potřebné hlavně před spaním a před kojením. Při rýmě držíme dítě v teple a nabízíme často tekutiny. Pomáhá také inhalace Vincentky. 

 

• Rýma během několika dní obvykle zhoustne a někdy je do zelena/ žluta. Takto zbarvená rýma sama o sobě neznamená hned bakteriální infekci a není nutné hned automaticky podávat antibiotické nosní kapky. Avšak při velmi ucpaném nose, celkové nevůli dítěte a delším průběhu rýmy než 1 týden je lepší se poradit s lékařem.

Kašel

• Kašel je obranný reflex dýchacích cest v reakci na cizí matriál – cizí těleso, hlen při nachlazení atd. A je důležitý pro jeho odstranění, takže je vlastně ( do jisté míry) žádoucím symptomem. Sám o sobě není kašel nemoc, je to jen symptom (projev nemoci).


• V počátku onemocnění se vyskytuje obvykle suchý, dráždivý kašel. Ten tlumíme v případě, že je pro dítě vyčerpávající a budí ho ze spaní. Můžeme pak použít zklidňující léky, např. z přírodních preparátů Prospan, Hedelix, tymiánový sirup, jinak např. Levopront ( od 2 let) , Fenistil kapky ( od kojeneckého věku).


• Při dalším průběhu nemoci se kašel časem mění na vlhký neboli produktivní, kdy dítě vykašlává hleny, které však obvykle polyká. Při takovém typu kašle se může objevit bolest bříška a občas i zvracení hlenů. Léky usnadňující odkašlávání nejsou minimálně do 6 let obecně plicními lékaři a pediatry doporučované pro svůj malý efekt. Při produktivním kašli obvykle u mladších ( i starších) dětí postačí dobrá hydratace, tedy množství teplého čaje s medem, který rozpouští hlen také a usnanuje odkašlání. U starších dětí nad 6 let lze na podporu vykašlávání hlenů použít např. Mucosolvan či ACC, pokud však dítě odkašlává dobře, není obvykle
při prostém kašli tato léčba nutná. 


• Při samotném kašli, kdy dítě dýchá klidě, není dušné, nemá horečku a normálně jí a pije, není návštěva lékaře nutná. Naopak je potřeba vyhledat lékaře při kašli provázeném horečkou, dušností, zvracením, celkovou apatií a odmítáním
tekutin
Pokud je kašel štěkavý, či dítě viditelně ztíženě dýchá, je bledé, je návštěva lékaře nutná.

Bolest v krku
• Pokud dítě bolí v krku 1 – 2 dny a není přítomna teplota, a k bolesti se přidala rýma a kašel, pak se obvykle jedná o virovou nákazu, na kterou postačí pár dní v klidu a teple, řepíkový čaj, kloktat či cucat pastilky Tantum verde, u dětí nad 6 let Jox prej na
desinfekci dutiny ústní, priessnitzův obklad. 

• Pokud je však bolest v krku provázena horečkou a dítě nemůže polykat, je načase vyrazit k lékaři.

Průjem

• Akutní, náhlý průjem bývá většinou infekčního původu, většinou virového. Četnost stolic  za jeden den může být variabilní. Pokud dítě nemá teplotu, dobře pije tekutiny, které v sobě udrží a nezvrací, často močí a nebolí bříško, lze zůstat doma, v lékárně zakoupit
Tasectan Duo a rehydratační roztok, např. Kulíšek. Nejdůležitější při léčbě průjmu je udržet hydrataci, to znamená při každé vodnaté stolici nechat dítě vypít adekvátní množství tekutin ( Kulíšku). Kulíšek je rehydratační roztok vyráběný na míru pro potřeby
organismu, který ztrácí cenné minerály stolicí v případě průjmů. Je vhodné ho podávat ledově vychlazený, k doplnění ztracených minerálů. Při odmítání tekutin, snížení množství moči, apatii, zvracení a teplotě je potřeba navštívit lékaře .


• Chronický průjem, který trvá dlouho a je provázen např. častými bolestmi břicha, hubnutím, nechutenstvím a jinými obtížemi, je také potřeba řešit s lékařem.

Zvracení
u kojenců a batolat opakované, náhlé zvracení je vždy důvodem k návštěvě lékaře. U starších dětí lze vyčkat, zkusit opatrně podávat rehydratační roztok Kulíšek po malých doušcích, uložit do klidu. Pokud zvracení neustává v průběhu 12 hodin, nebo i dříve, v případě, že je dítě zesláblé, nemočí, má horečku či bolí bříško – je návštěva lékaře nutná.

Zánět spojivek
• Projevuje se zarudnutím oční spojivky, někdy i sekrecí z oka, otokem víčka. První pomoc je zakoupit Ophtalmo – Septonex kapky a prokapávat 4x denně, a Ophtalmo – Septonex mast, kterou aplikujeme do spojivkového vaku na noc. Pokud po 3 – 5 dnech nedojde ke zlepšení, či se stav zhoršuje, je vhodné kontaktovat lékaře.

Přisáté klíště
• není nutná návštěva lékaře – klíště lze vytrhnout např. Pinzetou a poté místo vydezinfikovat. Pokud dojde k přetržení klíštěte, kdy v kůži zůstanou kusadla, nevadí to ( případná nákaza borreliosou či klišťovou encefalitidou se v kusadlech klíštěte nevyskyuje). Místo potom sledujte po dobu cca 1 měsíce.

ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ

- příkrmy zavádíme mezi ukončeným 4.-6. měsícem (pokud plně kojíte a dítě prospívá, začíná se v 6. měsíci, pokud jsou potíže s prospíváním, je vhodné začít dřív a příkrmem navýšit energetickou nálož jídla), dané rozmezí je nejvhodnější stran předcházení alergií
- začínáme nabízením příkrmu v době oběda, večerní kojení/umělou formuli nahrazujeme jídlem jako poslední
- do spolehlivé tolerance příkrmů vždy po jídle nabídněte dítěti kojení/umělou formuli
- nové jídlo přidáváme po 2-3 dnech, abychom dokázali určit příp. alergickou reakci
- minimálně do dovršení 1. roku není vhodné jídla dosolovat nebo sladit cukrem
Jídlo nabízíme v dané posloupnosti:


1. Zelenina
- mrkev, brambor, brokolice a květák, později můžeme přidat kedlubnu, špenát, cuketu, červené zelí a další.


2. Maso/žloutek/ryby/luštěniny
- po zavedení cca 5 druhů zeleniny (cca 2 týdny) přidáváme maso, to zajistí zvýšený příjem železa, které dítě v 6 měsíci potřebuje více - nejvhodnější maso je (v tomto pořadí): libové hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, libové vepřové, jehněčí. Červené maso obsahuje až 3x více železa než bílé, železo z masa je pro tělo lépe dostupné a zpracovatelné než rostlinné železo nebo železo z vajíčka. Maso by mělo být součastí jídelníčku 5x týdně.

 

- 1x týdně maso nahradíme vajíčkem - vždy "natvrdo", pro prevenci alergie se zařazuje mezi 4.-6. ukončeným měsícem, zpočátku 1/4 žloutku a postupně navyšujeme na celý žloutek, dále i kousek bílku, který také postupně navyšujeme. Vzhledem k vyššímu množství tuku se po žloutku mohou děti pozvracet 

- nejedná se o alergickou reakci, žloutek na 1-2 týdny vyřadíme a poté opět zkusíme.
- 1x týdně maso nahradíme rybou (opatrnost vzhledem ke kostem)/luštěninami.
- uzeniny jsou pro dítě nevhodné, i šunka obsahuje pro dítě do 1 roku velké množství soli
- masozeleninové příkrmy od začátku obohacujeme o různé druhy olejů (střídáme) - zlepšují vstřebávání vitamínů, zamezují zácpě a navyšují kalorickou hodnotu příkrmu
- od 4.-12. měsíce zařazujeme lepek jako součást příkrmu, zpočátku menší množství, které následně navyšujeme - těstoviny do masozeleninového příkmu, piškot do ovocné přesnídávky, masozeleninový příkrm zahustíme jíškou (cca 1 čajová lžička mouky)


3. Ovoce
- dopolední svačina, příp. při už zavedeném jogurtu lze s jogurtem
- za 2-4 týdny od zahájení zeleninových příkrmů


4. Kaše
- na ráno nebo večer jsou vhodné obilné kaše (dle věku dítěte)
- za 2-4 týdny od zahájení ovoce


5. Mléčné výrobky
- od 7. měsíce bílý jogurt s tukem min. 3 % (ne ovocný, ne smetanový)
- od 9. měsíce žervé, lučina, mozzarella...
- nenabízíme nízkotučné výrobky, volíme vždy plnotučné
- od 1 roku tvaroh a cottage
- podle nových výzkumů je vhodné jako prevenci alergií zavést i ořechy.

NIKDY NÉ CELÉ! HROZÍ UDUŠENÍ!

Ořechy se zavádějí ve formě ořechových másel, nejlépe do 11. měsíce, začínáme jednou čajovou lžičkou, kterou přimícháme do kaše. 


Tekutiny
- po příkrmu nabízíme vodu - zpočátku po lžičkách a postupně navyšujeme
- způsob podávání příkrmu

 

klasicky lžičkou - mixovaná strava/vidličkou rozmačkaná strava alternativní (finger food - celé kousky jídla do ruky, BLW...)

Výběr způsobu podávání příkrmu je na Vás, upozorňuji ale na důležitost úpravy stravy dle zásad prevence dušení a také ovládání první pomoci při dušení jídlem (obzvlášt při alternativních způsobech podávání příkrmu jako finger food a BLW).
Základním pravidlem je, že dítě nikdy při jídle neopouštíme a vždy ho máme na dosah ruky. Jídlo má být vždy v měkké formě, kterou dokážete rozmělnit mezi Vašim palcem a ukazováčkem.
Okrouhlé tvary jídla (hroznové víno, borůvky...), které jsou velmi rizikové stran uvíznutí v dýchací trubici, se podávají v upravené formě, kdy nejsou rizikem.


Video k resuscitaci kojence a odstranění objektu, který dusí kojence (youtube.com Infant CPR Choking (English Version))
https://www.youtube.com/watch?v=I3pvuYMcPg4
Pro další informace o příkrmech/1. pomoci jsme Vám vždy k dispozici emailem
(pediatriepraha@gmail.com) příp. v rámci preventivní prohlídky.

MUDr. Martina Frantová/MUDr. Julie Petříčková

bottom of page